Lielais Ugunsrituāls – kas par to jāzina?

Viens no SPĪDOLAS SALIDOJUMA mērķiem ir apzināt tautas nemateriālās kultūras mantojumu. Šoreiz – Ūsiņa dienu.

Kā jau lielajām gadskārtām pienākas, Ūsiņa dienu vainagos kopīgs Ugunsrituāls senvietā – senā vendu pilskalna Riekstu kalna virsotnē. "Caur ugunsrituālu Ūsiņš dod savu svētību darīšanai, saslēdz dalībniekus Ūsiņa enerģijās. Šā rituāla galvenais nodoms būs gūt svētību "Spīdolas salidojumā" apgūtā lietā likšanai tā, lai tas nestu augļus. Uz kopējās rituāla enerģijas var iznest arī kādu savu personīgo ieceri, un – cik tad ir to iespēju piedalīties tik kuplā rituālā? Šo savu individuālo nodomu gan ir vērts apdomāt un noformulēt jau iepriekš!" mudina Māra Brante, baltu godu un rituālu vadītāja, kurai uzticēts vadīt arī šo.

Uz ko jāgatavojas? Nav izšķirošas nozīmes tautastērpam vai labai dainu pārzināšnai – tā var būt arī tava pirmā reize. Esi aktīvs un klātesošs, dari līdzi, jo rituālā ir dalībnieki, nevis skatītāji! Vari paņemt uz rituālu savas bungas vai citu instrumentu, nekas cits nav īpaši jāsagatavo.

Pats rituāls ritēs kādu stundu, tam sekos sazemēšanās mielastiņš (galvenā loma medum, jo Ūsiņš ir bišu un zirgu aizgādnis, un uzstrāvotam ūdenim no Rūcamavota, kurš tek pret austrumiem) un spēka dainu sadziedāšanās kopā ar Cēsu tautas mākslas kolektīviem, tāpēc saposies atbilstoši laikapstākļiem! Ja gadi vai veselība neļauj visu šo laiku kājās nostāvēt, vari paņemt līdzi saliekamo krēsliņu. Attiecībā uz bērniem un suņiem – izlem pats, vai tie tev un apkārtējiem atļaus šajā brīdī būt pilnībā klātesošiem. Vien piebildīsim – rituāls  nav gluži rotaļās iešana...


Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

 .